Top-white-facebook2x Top-white-twitter2x Top-white-search2x Cart Login
Home / Hall of Fame / Hall of Fame - National Champions
Home / Hall of Fame / Hall of Fame - National Champions

Hall of Fame - National Champions

Year

Sailor

Event

Placing

2014
2014
2014
2014
2014
2014
2013

Andrew Brown/Cam Brown

Markus Somerville/Isaac McHardie

Kate Stewart

Kate Stewart

Paul Snow-Hansen/Dan Willcox (MBSC)

Derek Snow

Henry Haslett

Sunburst Nationals

29er Nationals

P Class Tanner Cup

P Class Nationals (Tauranga Cup)

470 Nationals

3.7 Nationals

Optimist Nationals

1st

1st

1st Girl

1st

1st

1st

1st

2013

Paul Snow-Hansen

470 Nationals

1st

2013

Russel Wood

OK Dinghy Nationals

1st

2013

Markus Somerville & Jack Simpson

29er Nationals

1st

2012

Ben Morrison

OK Dinghy Nationals & Interdominions

1st

2012

Alex Munro

29er Nationals

1st

2011

Paul Snow-Hansen

470 Nationals

1st

2011

Michael Long & William Long

Sunburst Nationals

1st

2011

Kate Ellingham

RS-X Nationals Women

1st

2010

Kate Ellingham

RS-X Nationals Women

1st

2010

Logan Dunning-Beck

Starling Nationals

1st

2010

Logan Dunning-Beck

420 Nationals

1st

2009

Paul Snow-Hansen

420 Nationals

1st

2009

Kate Ellingham

RS-X Nationals Women

1st

2009

Mark Perrow

OK Dinghy Nationals

1st

2008

Paul Snow-Hansen

420 Nationals

1st

2008

Logan Dunning-Beck

P Class Tanner Cup

1st

2007

Logan Dunning-Beck

Optimist Nationals

1st

2006

Mark Perrow

OK Dinghy Nationals

1st

2005

Paul Snow-Hansen

P Class Tanner Cup

1st

2005

Paul Snow-Hansen

P Class Nationals (Tauranga Cup)

1st

2005

Kate Ellingham

P Class Nationals (Naomi James Trophy)

1st Girl

2005

Paul Snow-Hansen

Optimist Nationals

1st

2004

Mike Drummond

A-Class Nationals

1st

2004

Kate Ellingham

P Class Nationals (Naomi James Trophy)

1st Girl

2004

Garth Ellingham

Starling Nationals

1st

2004

Peter Evans

3.7 Nationals

1st

2004

Russel Wood

OK Dinghy Nationals

1st

2003

Ben Morrison

OK Dinghy Nationals

1st

2002

Luke Gower

Starling Nationals

1st

2001

John Clinton

Tornado Nationals

1st

2001

Dan Bush

OK Dinghy Nationals

1st

2000

John Clinton

3.7 Nationals

1st

1998

Graeme Robbins

Sunburst Nationals

1st

1997

Grant Bourke & Luke Gower

Sunburst Nationals

1st

1996

Grant Bourke & Catherine McLeod

Sunburst Nationals

1st

1995

Derek Snow

Laser Nationals

1st App Master

1995

Grant Bourke & Catherine McLeod

Sunburst Nationals

1st

1994

Cameron Appleton and Jodine Appleton

Sunburst Nationals

1st

1979

Hartley Atkinson

Europe Dinghy Nationals

1st

1979

Hamish Atkinson

Starling Nationals

1st

1977

Peter Evans

Starling Nationals

1st

Last updated 23:36 on 13 November 2018

© 2018 Wakatere Boating Club powered by Sailing Club Manager